Zabawa i życiowe role

www.pik.legnica.pl

Zabawa w życiu dziecka odgrywa bardzo istotną rolę pod praktycznie każdym względem. Wpływa na wspomaganie rozwoju na wielu jego płaszczyznach. Wspólne zabawy z rodzicami wzmacniają ich poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa.

Podczas obcowania z zabawkami dziecko uczy się komunikowania i odtwarzania wszystkich czynności, które obserwuje wokół ciebie. Nie dziwi fakt, że dziewczynki idealnie naśladują mamę w domowych czynnościach, sprzątają, gotują, a nawet piorą wszystko oczywiście przy pomocy zabawkowych urządzeń. Chłopcy czynią podobnie, jednak najczęściej sięgają po plastikowe narzędzia do majsterkowania.

Należy dbać o takie zabawy i starać się, aby było ich najwięcej w pokoju dziecka, pozwala to na odkrycie ról społecznych i ich znaczenia w codziennym życiu. Warto starać się być odpowiednim wzorcem dla swojej pociechy, podczas gotowania możesz poprosić małą kucharkę o pomoc. Taka kuchenna zabawa to świetny sposób na naukę produktów spożywczych, ich konsystencji, a także smaków.