Rozwój mowy i jej poprawności

www.ptasiaostoja.pl cellulit.org.pl

Zabawa to doskonały sposób na odpowiednie ćwiczenia mobilizujące aparat mowy do pracy. Już we wczesnym dzieciństwie jesteśmy w stanie wykształcić pewne nawyki i dźwięczne sylaby.

Podczas zabawy z maluszkiem staraj się jak najwięcej do niego mówić, ale pełnymi zdaniami i prawidłowo układać usta. Błędem jest odzywanie się do dziecka w sposób tak zwanego pieszczenia, czyli tititi, kuci kuci, czy również zdrabnianie wszelkich wyrazów.

Jak dziecko ma odróżnić, smoczek od smoczusia, pieluszkę od pieluszeczki. Okazuje się, że większość z nas właśnie tak się zachowuje.

Wszystkie edukacyjne zabawki wypowiadają wyrazy prawidłowo i wyraźne, coś w tym musi być. Jeżeli już mamy ochotę naśladować jakieś dźwięki, to starajmy się wprowadzać takie, które stosuje się podczas zajęć logopedycznych.

Wypowiadanie „r”, układanie języka w rulonik, czy oblizywanie ust. Dziecko z pewnością potraktuje to jako zabawę, ale za parę dni będzie robić to samo.

Kształtowanie mowy zaczyna się już na tym etapie, dlatego zadbajmy o jego prawidłowy rozwój.

pomoc.gpl24.com