Porażka to też dobre dla dziecka

http://www.mtlumaczenia.pl/

Podczas zabaw, w których liczy się rywalizacja, spryt, szybkość, a także głównie szczęście często okazuje się, że dziecko szybko się poddaje i nie chce bawić się w to, w czym nie jest dobre i ciągle przegrywa. W takim momencie warto modyfikować zabawy tak, aby czasem i jemu udało się ciebie pokonać lub przeplataj zabawami, w których jest najlepszy. Częstym błędem popełnianym przez wielu rodziców jest faworyzowanie swojego dziecka i upewnianie go w przekonaniu, że robi wszystko najlepiej. Najgorzej, gdy dochodzi do tego dawanie zawsze dziecku wygrywać.

Choć jest zadowolone, a my unikamy płaczu przez przegraną to potem zaczyna się nie mały problem. Kontakt z rówieśnikami powoduje, że nie ma mamy, która podsuwa klocki, pozwala na kilkakrotne rzucanie kostką, czy inne wspomaganie wygranej. Dziecko na przegraną reaguje złością, a nawet agresją, dlatego postaraj się nauczyć go, że nie zawsze się wygrywa. Podczas zabawy w gry planszowe, masz szanse na nauczenie dziecka czekania na swoją kolej w ciszy i spokoju i koncentracji nad całym jej przebiegiem.