Popularne metody wychowawcze

Najważniejszym a zarazem najtrudniejszym zadaniem rodziców jest wychowanie swoich dzieci. Proces ten wymaga wielkiej cierpliwości i poświęcenia, jednakże późniejsze sukcesy dziecka dostarczają niesłychanej radości i kolejnych powodów do dumy. Dawne metody wychowawcze dziś nie cieszą się zbyt wielką popularnością, część jest z nich jest wręcz krytykowana (mowa o karze cielesnej). Przyszli rodzice zwykle zastanawiają się jaką strategię wychowania wybrać, tak aby była ona jak najbardziej skuteczna.

Dobre efekty wywołuje metoda modelowania, czyli służenia dziecku za przykład. Maluchy bowiem naśladują rodziców, szczególnie w pierwszych latach życia. Kary i nagrody to kolejna metoda wychowawcza. Polega ona na karaniu zachowań niewłaściwych i nagradzaniu pozytywnych. Ważne jest utrzymanie nadwyżki nagród, w przeciwnym wypadku, dziecko może czuć się sfrustrowane. W przypadku starszych dzieci, najlepiej sprawdza się metoda perswazji. Rodzice powinni jednak uważać, aby nie przybrać tonu moralizatorskiego.