Jak rozwija się maluch?

Wraz z upływem pierwszego roku życia, zauważamy u malucha szczególne postępy. Na początku jest to pierwszy kroczek, dalej pierwsze słowo. Każdy kolejny miesiąc to dodatkowa zmiana i dalszy rozwój. W pewnym momencie, dziecko jest już w stanie samodzielnie chodzić, a wypowiadane przez nie słowa nabierają coraz większego sensu. To właśnie na przełomie roczku i dwóch lat, dokonuje się ogromny postęp społeczny i intelektualny. W tym momencie, bardzo ważne jest, aby rodzice zadbali o bezpieczeństwo ciekawskiego malucha. Należy zabezpieczyć wszystkie ostre końcówki mebli, schody i gniazdka elektryczne.

Z drugiej strony, ważne jest zapewnienie dziecku przestrzeni, tak aby mogło ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności. Drugi rok życia jest szczególnie przełomowy dla dziecka. W tym czasie mogą pojawić się problemy wychowawcze, związane z nagromadzeniem się w dziecku silnych emocji, które zostają uwolnione w postaci krzyku czy płaczu. Malucha nie powinno się jednak karać za tego typu zachowania. Należy zapewnić mu spokój i wsparcie, a wtedy na pewno będzie się prawidłowo rozwijać.